Forum www.makijaze.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Paznokcie - wszystko, co powinnaś wiedzieć o ich pielęgnacji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.makijaze.fora.pl Strona Główna -> Tipsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kasia
ModeratorDołączył: 24 Mar 2008
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 20:07, 21 Kwi 2008    Temat postu: Paznokcie - wszystko, co powinnaś wiedzieć o ich pielęgnacji

Paznokcie - wszystko, co powinnaś wiedzieć o ich pielęgnacji

Paznokcie są odzwierciedleniem stanu zdrowia organizmu.

Paznokcie to przydatki skóry w formie kieszonkowatych wgłębień. To rogowe płytki znajdujące się na końcach palców stóp i rąk. Powstają z nabłonka. Paznokcie rąk są lepiej rozwinięte niż paznokcie stóp.
Żywe keratynocyty przekształcają się w martwe, zrogowaciałe komórki. Pod wpływem procesu pogrubienia, usztywniania ścian komórek oraz ich łączenia tworzy się odporna warstwa rogowa (twarda keratyna paznokciowa).

Płytka paznokciowa wyrasta z kieszeni paznokcia. Paznokieć oraz jego łożysko tworzą:

-płytka paznokciowa,
-kieszeń i wał paznokcia,
-obrąbek naskórkowy,
-macierz paznokcia,
-łożysko paznokcia (znajdujące się pod płytką paznokciową)
-obłączek.

Obrąbek naskórkowy uszczelnia kieszeń paznokcia. Uszkodzenie obrąbka może spowodować wystąpienie stanów zapalnych. Płytka paznokciowa jest półprzezroczysta, prześwituje przez nią macierz, w której są liczne naczynia włosowate - stąd różowa barwa paznokci. Zdrowe paznokcie są wypukłe zarówno w wzdłuż jak i w poprzek. Grubość paznokcia to ok. 0, 5 mm (u mężczyzn płytka paznokciowa jest zwykle grubsza). Paznokcie rosną z prędkością ok. 1mm tygodniowo (uzależnione to jest od wielu czynników np. wiek, stan zdrowia, środowisko w którym się przebywa) Usunięty paznokieć odrasta po trzech miesiącach. Po 30 roku życia paznokcie rosną wolniej.

Na wygląd i kształt paznokci mogą niekorzystnie wpływać czynniki wewnątrzpochodne takie jak:

-zaburzenia odżywiania (niedobory pokarmowe),
-choroby przemiany materii,
-schorzenia narządów wewnętrznych,

Wpływ na stan paznokci mają także czynniki zewnętrzne:

-wilgoć,
-temperatura
-rodzaj wykonywanej pracy
-sposób pielęgnacji i ochrony

Często trudno jest określić, co powoduje deformacje paznokcia, zwłaszcza że szkodliwe czynniki mogą się na siebie nakładać.

DEFEKTY KOSMETYCZNE
(zaburzenia rozwojowe)


-bielactwo prążkowane

Na paznokciach pojawiają się białe poprzeczne prążki, spowodowane przez zatrucia metalami ciężkimi, zaburzenia przemiany materii oraz mikrourazy kosmetyczne. Bielactwo prążkowane może być również samoistne lub dziedziczne. Jest to defekt kosmetyczny paznokci.

-bruzdy poprzeczne

Wskazują na zaburzenie w rozwoju macierzy i korzenia paznokcia. Występują w ciężkich chorobach zakaźnych, zatruciach, leczeniu cytostatykami. Z bruzdami poprzecznymi możemy spotkać się u osób mających nieumiejętnie wykonywany manikiur lub pedikiur, a także po urazach mechanicznych paznokci.

-bruzdy poprzeczne Beau-Reilschego

Są wywołane przez zatrucia, urazy czy też schorzenia ogólne. Spotykamy je na przykład w cukrzycy.

-okrągłe ubytki kropkowate

Powstają w płytce paznokciowej na skutek miejscowych zaburzeń w jej odżywianiu. Takie zmiany spotyka się też w łuszczycy (tzw. plamy oleju). Zmiany mogą przypominać naparstek, robaczywe drzewo.

-zgrubienia pojedynczych paznokci

Obserwuje się je po urazach macierzy paznokcia, odmrożeniach, w grzybicy paznokci, ucisku paznokci przez źle dobrane buty.

-bielactwo prążkowane (tzw. palce dobosza)

Występują w chorobach serca (zespole Fallota, przewlekłym sercu płucnym) i w chorobach płuc (rozstrzeniach oskrzeli oraz mukowiscydozie). "Palce dobosza" mogą występować również samoistnie.

-dysplazje (nieprawidłowa budowa) paznokci

Są charakterystyczne w zaburzeniach w odżywianiu, marskości wątroby, w niektórych zespołach chorobowych przebiegających z zaburzeniami rozwojowymi ektodermy. Może je także spowodować stan zapalny skóry w niektórych postaciach atopowego zapalenia (tych, które trwają wiele lat).

-paznokcie łyżeczkowate

Przyczyną deformacji paznokci jest niedobór żelaza czy witamin. Powstają między innymi w zaburzeniach ich wchłaniania się. Paznokcie są wklęśnięte, przypominają łyżeczki, brzeg wolny może unosić się do góry

-zwiększona łamliwość paznokci

Spotykamy się z nią często przy niedoborze magnezu. Spowodowana może być także nieprawidłową pielęgnacją paznokci, brakiem ochrony przed detergentami

-kruchość paznokci

Występuje przy braku krzemu w organizmie. Spowodowana może być także nadmiernym wysuszeniem płytki paznokciowej

-zaburzenia tworzenia paznokci

Przyczyną może być przewlekły niedobór cynku.

-zwyrodnienie paznokcia

Obserwujemy w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

-zmiany dystroficzne paznokci

Spotykamy je często w chorobach (miażdżyca, cukrzyca) przebiegających z niedokrwieniem kończyn związanych z makroangiopatią (zmiany dotyczą dużych naczyń krwionośnych) i mikroangiopatią (mikroskopowe zmiany naczyń wału paznokciowego).

-onycholiza

Jest to utrata części paznokcia. Może być spowodowana przewlekłymi infekcjami, chorobami układowymi, urazami oraz działaniem leków (tetracykliny, indometacyna, tiazydy, leki antykoncepcyjne, alluprinol i leki przeciwnowotworowe - adriamycyna, bleomycyna, doksorubicyna). Z onycholizą spotykamy się także w przebiegu liszaja płaskiego.

-powstawanie rowków, oddzielanie się płytki paznokciowej

Może je spowodować przyjmowanie antybiotyków, środków cytostatycznych, retinoidów. Niejednokrotnie współwystępuje przebarwienie czy bielactwo płytki paznokciowej. Może być także spowodowane przez brutalne traktowanie paznokci ostrymi narzędziami do manikiuru.

-przerost paznokci

Spotykamy go w przebiegu cukrzycy. Charakterystyczne jest tu również żółte przebarwienie i mikroskopowe zmiany naczyń włosowatych wału paznokciowego.

-rogowacenie podpaznokciowe

Jest jednym z objawów łuszczycy. Towarzyszy mu żółte zabarwienie paznokci

-niebieskawy kolor płytki może świadczyć o złym krążeniu, lub o dostaniu się do organizmu toksycznej substancji. Zwróć się wtedy jak najszybciej do lekarza

-blade paznokcie świadczą zwykle o anemii (spowodowanej np. zbyt obfitą miesiączką) lub o kłopocie z krążeniem. Lekarz zaleci wykonanie badań krwi i przepisze preparaty z żelazem.

Choroby paznokci

Grzybice

Stanowią około 50% chorób paznokci. Cechy charakterystyczne grzybicy to:

-onycholiza,
-rogowacenie podpaznokciowe,
-chromonychia - żółte zabarwienie paznokci
-zgrubienia,
-przebarwienia,
-łamliwość paznokci,
-rozwarstwianie,
-częściowe wykruszanie,
-nadmierne rogowacenie,
-pobruzdowanie płytek paznokciowych.

Istnieje osobnicza tendencja do zachorowań. Grzybice często występują u osób z zaburzeniami odporności komórkowej, zaburzeniami hormonalnymi (zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy).

Diagnoza grzybicy to przede wszystkim mikroskopowe badanie opiłków paznokci, wielokrotna hodowla na podłożu Sabourauda, a nawet biopsja paznokcia. Zwyrodnienie i zmiany zabarwienia płytki paznokciowej powodują drożdżaki, pleśnie.

"Zespół zielonych paznokci". To niebolesne zapalenie wałów paznokciowych z zielonym zabarwieniem płytek, spowodowane zakażeniem przez Pseudomonas aeruginosa. Do zakażenia dochodzi u osób często moczących ręce w wodzie z dodatkiem detergentów - gospodyń domowych, zmywaczy naczyń.
Żółte zabarwienie płytki paznokciowej, jej kruchość, rogowacenie podpaznokciowe stwierdzamy po zakażeniu grzybem Trichophyton rubrum.

Schorzenia bakteryjne i grzybicze :

Zanokcica: zmiany zapalne w otoczeniu paznokcia pochodzenia bakteryjnego (najczęściej wywołują ją bakterie - gronkowce, paciorkowce). Przyczyną zanokcicy przewlekłej są zakażenia grzybicze (drożdżaki). Często zanokcica powstaje w wyniku urazu opuszki palca, przy naderwaniu paznokcia, zdarza się często u osób nieumiejętnie przeprowadzających zabieg manikiuru.
Występuje ona też przy maceracji blaszki płytki paznokciowej, która powstaje w wilgotnym środowisku oraz w cukrzycy.
Brodawki Zakażenia wirusowe często powodują powstawanie brodawek paznokci. Brodawki występują okołopaznokciowo, mogą też wrastać pod płytkę paznokciową. Prowadzą do zaburzeń jego wzrostu.
Jeśli zauważysz u siebie jeden z opisanych objawów zgłoś się koniecznie do lekarza dermatologa. Przeprowadzenie odpowiednich badań może ułatwić postawienie trafnej diagnozy i zastosowanie prawidłowego leczenia.
Do rozpoznania schorzenia, które zaatakowało paznokcie przeprowadza się badania kliniczne i laboratoryjne m.in.:

-kapilaroskopię w obrąbku naskórkowym paznokcia
-rozpoznawanie zmian w mikrokrążeniu
-badania mikologiczne,
-badania bakteriologiczne,
-badania składu chemicznego paznokci.

JAK DBAĆ O PAZNOKCIE

Ważnym elementem zachowania paznokci w zdrowiu jest ich codzienna pielęgnacja i higiena.

Każdy, kto chce mieć zadbane i piękne paznokcie u rąk i stóp, powinien w sposób kompleksowy dbać o ich zdrowie przez:

-właściwe odżywianie,
-odpowiednie obuwie (w przypadku paznokci stóp),
-leczenie współistniejących chorób,
-obserwację wyglądu swoich paznokci,
-właściwą pielęgnację,
-właściwą ochronę.

Na wygląd paznokci trzeba zwracać szczególną uwagę w takich sytuacjach jak:

-rekonwalescencja po chorobach infekcyjnych,
w zespołach zaburzeń wchłaniania,
-w wyniku zaburzeń prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych i wtórnie do nich występujących niedoborów składników pokarmowych (witamin, białek, mikroelementów),
-w okresie przedwiosennym (kiedy dostęp do owoców i jarzyn jest utrudniony),
-w wyniku stosowania nieprawidłowej diety.

Nasz sposób odżywiania ma bardzo duży wpływ na zdrowie i wygląd paznokci. Składniki pokarmowe, które mają ogromny wpływ na nasze paznokcie to:

-białko, a przede wszystkim egzogenne aminokwasy (np. fenyloalaninę, metioninę, lizynę) - białko jajka, mleko, ser, ryż,
-wapń - jabłka, brokuły, owies, ryby, kapusta, buraki, pomarańcze, fasola, kabaczek, melon, pomidory, tofu, żyto, gruszki, soja, jęczmień, orzechy włoskie, morele, migdały, brukselka, kalafior, marchew, seler, sezam, jaja, nać pietruszki, cebula, ziarna słonecznika, gryka, bakłażan, soczewica, grzyby, groszek, oliwki, jogurt, czosnek, orzechy nerkowca, wiśnie, daktyle, por, grejpfrut, pszenica, fasola mung, brzoskwinie, ziarna dyni
-żelazo - szpinak, awokado, owies, tofu, soja, orzechy włoskie, pokrzywa, żyto, morele, ostrygi, kaczka, brukselka, kukurydza, sezam, jaja, nać pietruszki, ziarna słonecznika, grzyby, groszek, oliwki, orzechy nerkowca, daktyle, pszenica, fasola mung, ziarna dyni
-krzem - świeże warzywa i owoce oraz rośliny lecznicze (skrzyp),
magnez - brokuły, jabłka, proso, kapusta, melon, orzeszki piniowe, kiwi, fasola, buraki, owies, kabaczek, pomidory, tofu, jęczmień, kurczak, żyto, orzechy włoskie, morele, kokos, migdały, brukselka, kalafior, gruszki, marchew, kukurydza, sezam, seler, cebula, ziarna słonecznika, gryka, grzyby, soczewica, groszek, orzechy nerkowca, grejpfrut, pszenica, sałata, fasola mung, brzoskwinie, ziarna dyni
-cynk - buraki, kapusta oraz kiełki pszenicy
potas - truskawki, proso, kapusta, melon, ziemniaki, pomarańcze, fasola, kiwi, ryż(brązowy), szpinak, awokado, buraki, kabaczek, tofu, szparagi, maliny, kurczak, banany, żyto, orzechy włoskie, rzeżucha, rzepa, ananasy, jęczmień, karczochy, kokos, papaja, migdały, brukselka, kalafior, rzodkiewki, gruszki, marchew, kukurydza, sezam, seler, figi, cebula, słonecznik, gryka, soczewica, czosnek, por, jeżyny, grejpfrut, nasiona lnu, cytryny, pszenica, ogórek, sałata fasola mung, brzoskwinie, ziarna dyni, żurawiny, pieprz.
-witamina H (biotyna),
-witaminy z grupy B - brokuły (B3, B5), Proso (B3), orzeszki piniowe, ziemniaki (B3), szpinak (B6), awokado (B3, B5), owies (B5), kurczak (B3, B6), banany (B6), soja (B3), ostrygi (B12), migdały (B2, B3), brukselka, (B3, B6), kukurydza (B3), ziarna słonecznika, papryka, daktyle (B3), seler naciowy (B3), pszenica (B3, B5, B6), fasola mung (B3, B5)
-witamina F

Nasze pożywienie jest często ubogie w te składniki pokarmowe. W niektórych stanach chorobowych czasami ich stosowanie jest niewskazane. Należy wtedy skorzystać z preparatów uzupełniających ich niedobór.

Preparaty dostępne w aptekach i sklepach zielarskich (bez recepty) wzmacniające paznokcie:

H-Panthoten
Revalid
Wyciąg ze skrzypu polnego z witaminami
Merz Spezial Dragees
FrutiCal
Silkan
Natural Vit + Skrzyp
Vita-Fem
łyżeczka zmielonego siemienia lnianego dziennie

Pielęgnacja paznokci

Właściwy sposób pielęgnacji paznokci także nie pozostaje bez wpływu na ich wygląd i zdrowie. W codziennej pielęgnacji kieruj się takimi wskazówkami:

Do mycia rąk używaj specjalnych emulsji i żeli bez mydła, zawierających odżywcze, natłuszczające składniki. Nie wysuszają skóry rąk i skórek wokół paznokci.
Po umyciu dłoni, zawsze wcieraj w nie krem do rąk i paznokci (z substancjami odżywczymi, witaminami i olejkami).
Nie obgryzaj paznokci - jeśli jest to Twój nawyk, walcz z nim za pomocą gorzkich żeli, lakierów
Nie obcinaj paznokci zbyt krótko, może to powodować bolesność, ułatwia wnikanie brudu i bakterii pod płytkę paznokciową, nie wygląda zbyt estetycznie i może być przyczyną zadzierania się paznokci
Do zabiegów manicure lepiej nie używaj ostrych, metalowych przyrządów: cążków czy pilniczków. Bardzo łatwo uszkodzić nimi płytkę. Jeśli narzędzia nie są wysterylizowane grozi Ci infekcja. Metalowe pilniczki zastąp pilnikami papierowymi lub mineralnymi. Do odsuwania skórek używaj patyczków drewnianych. Jeśli przyzwyczajona jesteś do wycinania skórek spróbuj odejść od tej metody
Paznokcie (zwłaszcza długie) niszczą się podczas pisania na komputerze. Ich końce rozdwajają się, gdy silnie uderzasz w klawisze. Postaraj się nauczyć w taki sposób pisać na klawiaturze aby uderzać tylko opuszkami palców nie paznokciami.

Manicure - możesz sama zadbać o swoje paznokcie

Wiele kobiet ma zdolności manualne i świetnie radzi sobie z samodzielnym wykonaniem manicure. Powtarzają się jednak pytania o prawidłową kolejność przeprowadzanych czynności przy tym zabiegu.

Kolejność przy wykonywaniu manicure cążkowego (tradycyjnego):

-jeśli na paznokciach jest lakier lub warstwa odżywki to zacznij od zmycia paznokci zmywaczem (bezacetonowym) - prawidłowy sposób zmywania lakieru: przyłóż nasączony zmywaczem płatek kosmetyczny do paznokcia, odczekaj chwilkę aż zmywacz rozpuści warstwę lakieru,
-zetrzyj lakier z paznokcia, powtórz czynność jeśli jest taka potrzeba. Mocne, kilkukrotne tarcie nie przyspieszy zmywania lakieru a może wysuszać płytkę paznokciową i obrąbek naskórkowy, staraj się nie dotykać zwilżonym w zmywaczu płatkiem do skóry palców, to niepotrzebnie wysuszy skórę wokół paznokci
skróć paznokcie - nie używaj do tego celu nożyczek, ani cążek, najlepszą metodą jest piłowanie pilniczkiem, pilnik nie powinien być metalowy, najlepszy będzie pilniczek papierowy, mineralny, szklany,
-nie piłuj paznokci po kąpieli - są wówczas zbyt rozmiękczone, piłuj tylko suche paznokcie, paznokcie opiłuj od boków ku środkowi, pamiętaj, aby trzymać pilnik pod kątem 450, zachowuj kierunek piłowania (w jedną stronę aby nie szarpać brzegu paznokcia), kształt paznokci musi być dopasowany do budowy paznokcia, wyglądu palców, kształtu dłoni, charakteru pracy, upodobań
-zrób kąpiel palców i dłoni - polecam kąpiel w oliwie z oliwek (podgrzana oliwa + troszkę soku z cytryny + wit. A+E (krople lub kapsułka), kąpiel powinna trwać ok.15-20 min. potem wymasuj każdy palec osobno, zetrzyj resztę oliwy z dłoni
-odsuń delikatnie drewnianym patyczkiem (są w sklepach patyczki specjalnie przeznaczone do manicure) lub plastikowym kopytkiem skórki okalające paznokcie, trzeba to robić bardzo ostrożnie, nie wolno przyciskać patyczkiem zbyt mocno miejsca gdzie znajduje się macierz paznokcia - mogłoby to doprowadzić do powstania wgłębienia w płytce paznokciowej
-wytnij bardzo ostrożnie odstający obrąbek naskórkowy, staraj się nie wycinać skórek zbyt głęboko, obrąbek chroni płytkę paznokciowa przed wnikaniem bakterii, zbyt głębokie wycinanie może spowodować powstanie stanu zapalnego, uważaj aby nie skaleczyć delikatnej skóry wokół paznokci, głębokie wycinanie skórek nie jest wskazane ponieważ skórki po takim zabiegu odrastają szybko i stają się grubsze
-jeśli chcesz nałożyć odżywkę lub lakier musisz pamiętać o odtłuszczeniu płytki paznokciowej (możesz to zrobić zmywaczem bezacetonowym lub spirytusem salicylowym), jako podkład pod lakier zastosuj odżywkę lub lakier wyrównujący, odczekaj aż dobrze wyschnie, lakier nakładaj od miejsca wzrostu paznokcia ku szczytowi płytki, staraj się aby pociągnięcia pędzelka były równe i pewne, przed nałożeniem kolejnej warstwy
-odczekaj aż poprzednia wyschnie (lakier do paznokci nakłada się zwykle dwoma warstwami), gdy wszystko dobrze wyschnie na lakier nałóż ostatnia warstwę - lakier nawierzchniowy - utwardzacz(utrwalacz).

Kolejność przy wykonywaniu manicure bezcążkowego (biologicznego):

-jeśli na paznokciach jest lakier lub warstwa odżywki to zacznij od zmycia paznokci zmywaczem (bezacetonowym) - prawidłowy sposób zmywania lakieru: przyłóż nasączony zmywaczem płatek kosmetyczny do paznokcia, odczekaj chwilkę aż zmywacz rozpuści warstwę lakieru,
-zetrzyj lakier z paznokcia, powtórz czynność jeśli jest taka potrzeba. Mocne, kilkukrotne tarcie nie przyspieszy zmywania lakieru a może wysuszać płytkę paznokciową i obrąbek naskórkowy, staraj się nie dotykać zwilżonym w zmywaczu płatkiem do skóry palców, to niepotrzebnie wysuszy skórę wokół paznokci
-nałóż na obrąbek naskórkowy preparat do zmiękczania skórek, zastosuj się do zaleceń producenta
-drewnianym patyczkiem odepchnij delikatnie skórki wokół paznokcia
jeśli zostały jakieś resztki preparatu do zmiękczania skórek na skórze palców zetrzyj lub zmyj wszystko
-skróć paznokcie - nie używaj do tego celu nożyczek, ani cążek, najlepszą metodą jest piłowanie pilniczkiem, pilnik nie powinien być metalowy, najlepszy będzie pilniczek papierowy, mineralny, szklany,
-nie piłuj paznokci po kąpieli - są wówczas zbyt rozmiękczone, piłuj tylko suche paznokcie, paznokcie opiłuj od boków ku środkowi, pamiętaj, aby trzymać pilnik pod kątem 450, zachowuj kierunek piłowania (w jedną stronę aby nie szarpać brzegu paznokcia), kształt paznokci musi być dopasowany do budowy paznokcia, wyglądu palców, kształtu dłoni, charakteru pracy, upodobań
-jeśli chcesz nałożyć odżywkę lub lakier musisz pamiętać o odtłuszczeniu płytki paznokciowej (możesz to zrobić zmywaczem bezacetonowym lub spirytusem salicylowym), jako podkład pod lakier zastosuj odżywkę lub lakier wyrównujący, odczekaj aż dobrze wyschnie, lakier nakładaj od miejsca wzrostu paznokcia ku szczytowi płytki, staraj się aby pociągnięcia pędzelka były równe i pewne, przed nałożeniem kolejnej warstwy
-odczekaj aż poprzednia wyschnie (lakier do paznokci nakłada się zwykle dwoma warstwami), gdy wszystko dobrze wyschnie na lakier nałóż ostatnia warstwę - lakier nawierzchniowy - utwardzacz(utrwalacz).
-po wyschnięciu lakieru na obrąbek naskórkowy nałóż preparat pielęgnujący skórki (olejek, krem do skórek), wmasuj ten preparat dokładnie.

Krem wzmacniający paznokcie miękkie, łamliwe:

1 żółtko jajka ugotowanego na twardo
2 g stopionego białego wosku
1 kropla olejku migdałowego

-wymieszać wszystko, smarować paznokcie na noc, można nałożyć bawełniane rękawiczki. Podobne efekty daje smarowanie paznokci gliceryną.

Preparaty stosowane w pielęgnacji paznokci

ODŻYWKI:

-regenerują płytkę paznokciową, odbudowują strukturę paznokcia, polecane są szczególnie do miękkich i łamliwych paznokci, systematyczne ich stosowanie powoduje widoczny i trwały efekt wzmocnienia płytki paznokciowej. Odżywki mogą być stosowane jako lakier podkładowy (baza) lub jako samodzielna powłoka odżywczo - ochronna.
Firma Nail Tek wprowadziła do swojej oferty odżywki dopasowane do potrzeb paznokci. Można wybierać pomiędzy odżywkami dla paznokci cienkich, miękkich, rozdwajających się, do paznokci twardych, kruchych, suchych, do paznokci bardzo słabych, bardzo miękkich.
Są również odżywki w kapsułkach oraz w ampułkach (tego typu preparaty mają zwykle formę olejku)

PREPARATY POBUDZAJĄCE WZROST PAZNOKCI:

-zwykle mają formę olejku lub kremu do wcierania w płytkę paznokciową, a przede wszystkim w okolicę macierzy paznokci, zaleca się wcieranie takiego preparatu nie tylko w płytkę paznokciową ale także w skórę okalająca paznokieć

PREPARATY ROZJAŚNIAJĄCE, OCZYSZCZAJĄCE PAZNOKCIE:

-usuwają plamy, zażółcenia z płytki paznokciowej oraz skóry, mogą mieć postać kremu, pasty, peelingu.

LAKIERY PODKŁADOWE:

-poprawiają przyleganie lakieru do płytki paznokciowej, lakier dzięki temu dłużej się utrzymuje, zabezpieczają płytkę przed przebarwieniami, wyrównują płytkę paznokciową

LAKIERY UTRWALAJĄCE:

-przyspieszają wysychanie lakieru, poprawiają trwałość lakieru, tworzą na paznokciach dodatkową warstwę ochronną.

LAKIERY KOLOROWE:

-paleta dostępnych kolorów jest bardzo szeroka, moda kolorystyczna zmienia się co sezon, każda kobieta znajdzie dla siebie odpowiadający jej kolor.

KOREKTOR DO LAKIERU:

-bardzo wygodny w stosowaniu, ułatwia wykonanie poprawek na pomalowanych paznokciach, łatwo można nim usunąć lakier z przypadkowo pomalowanych skórek.

ZMYWACZ DO PAZNOKCI:

-polecane są zmywacze bezacetonowe, nie wysuszają tak mocno paznokci, jednak takim zmywaczem trudno będzie zmyć ciemny lakier nałożony dwoma, trzema warstwami.

WYSUSZACZ W SPRAYU:

-preparat przyspieszający wysychanie lakieru

KREM DO SKÓREK:

-służy do pielęgnacji obrąbka naskórkowego wokół paznokci, stosowany codziennie sprawia, że skórki są zadbane, nie zadzierają się, wolniej narastają.

OLEJEK DO SKÓREK:

-olejek nakłada się pędzelkiem na okolice obrąbka naskórkowego, można wykonać na ten preparat masaż paliczków, jeśli paznokcie nie będą malowane lakierem to można olejek wcierać również w paznokcie, wygodną formą tego preparatu jest FLAMASTER DO SKÓREK - końcówka flamastra nasączona jest olejkiem, ułatwia to pielęgnację obrąbka naskórkowego.

ŻEL LUB PŁYN DO SKÓREK:

-rozmiękcza obrąbek naskórkowy, ułatwia jego odsuwanie i usuwanie, regularnie stosowany przy każdym manikiurze sprawia, że naskórek wolniej narasta. wygodną formą tego preparatu jest FLAMASTER DO ZMIĘKCZANIA SKÓREK .


(Źródło: [link widoczny dla zalogowanych])


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.makijaze.fora.pl Strona Główna -> Tipsy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin